Ameliyat Sonrası Hızlı İyileşme

Ameliyat Sonrası Hızlı İyileşme

Herkes ameliyattan sonra hızlıca iyileşme ister.
Ameliyat ardından burun, 6 hafta boyunca hassas kalmaya devam eder.
Bu yüzden ilk birkaç hafta doktor hekim tavsiyelerine özen göstermeye çalışmanız gerekmektedir.Tavsiyelere birebir dikkat etmek iyileşme sürenizi hızlandırmakla kalmaz, aynı zamanda sorunsuz bir ameliyat sonrası süreci yaşamanızı sağlar.

Tavsiyeleri kısaca sıralayacak olursak ;

blank

İlk gün için buz uygulaması günü rahat geçirmenizi sağlayabilir.

Eğer ağrı ve sızınız olursa doktorunuza danışmak şartıyla ağrı kesici hapı kullanabilirsiniz.

Yatarken ya da uzanırken başınızı vücudunuzdan daha yukarıda tutmaya yardımcı olacak şekilde yastıklarla destekleyebilirsiniz.

Burnunuzu riske atacak egzersiz ve aktivitelerden kesinlikle uzak durmalısınız.

Burnunuz hala hassaslığını koruduğundan yüzme ve bilhassa dalış gibi sporlar size zarar verir ve iyileşme sürenizi uzatabilir. Tuzlu su ve klor burnunuzu yakarak size acı verebilir. Yüzme sporları için en az 1-2 ay daha beklemeniz gerekir.

En az iki hafta süresince sert sümkürme yapmamaya özen göstermelisiniz.

Çiğnemesi kolay yumuşak yemekleri yemeyi tüketmeye özen göstermelisiniz.

blank

Sizin için zor olsa da gülme, esneme hareketlerinizi kontrol etmeye çalışmalısınız. Burnunuzun çok fazla ve esneyerek hareket etmesine yol açacak mimik hareketleri yapmamaya özen göstermelisiniz.

Üst dudağınızın hareket etmesine neden olan diş fırçalama hareketinizi ağır ağır ve yumuşak hareketlerle yapmalısınız. Üst dudağınızın hareket etmesi canınızın yanmasına neden olabilir.
Kıyafetlerinizin rahat çıkarılıp giyilen kıyafetler olmasına dikkat etmelisiniz. Önden düğmeli kıyafetleri tercih etmeniz size daha büyük kolaylık sağlayacaktır. Bu durum göz estetiği ameliyatı içinde geçerlidir.

İlk iki ay boyunca gözlük kullanmamaya özen göstermelisiniz. Gözlük çerçevesinin ağırlığı burnunuzun şeklinin bozulmasına neden olabilir. Bu süreç içerisinde lens kullanmayı tercih etmelisiniz.

Güneşten koruyucu krem kullanmadan güneş ışığına çıkmamalısınız. Cildinizi en az üç ay güneşten korumaya dikkat etmelisiniz. Şapka vs. yardımıyla da cildinizi güneşten korursanız hassas cildiniz güneşten etkilenerek herhangi bir renk değişimine uğramaz.

Burun estetiği ameliyatından sonra herkesin iyileşme süresi farklıdır. Bunun için tavsiyelere uyarak sabırlı olmak gerekmektedir. Güzel bir buruna sahip olacağınız fikri sizi mutlu etmeye yetecektir 🙂