FESS (SİNÜZİT) AMELİYATI

FESS (SİNÜZİT) AMELİYATI

KAÇ TÜRLÜ SİNÜZİT VARDIR  ?

Her sinüziti olan hasta ameliyat olacak anlamına gelmez. 2 türlü sinüzit mevcuttur. Akut ve kronik.

AKUT : Akut dediğimiz günlük hayatta hepimizin karşılaştığı burun akıntısı ateş gibi gribal infeksiyonlarla seyreden sinüzit iltihabıdır. Akut iltihaplanmada baş ağrısı burun akıntısı halsizlik ateş eşlik eder. Tedavisinde burun sümkürme ve ilaç verilir.

KRONİK: Ameliyat gerektiren durumlar genelde kronik sinüziti olan hastalardır. Kronik sinüzit, ilaç tedavisine rağmen düzelmeyen sinüzitlerdir.

blank

SİNÜZİT AMELİYATINA NASIL KARAR VERİYORUZ ?
1-Hastada tekrarlayan burun akıntısı , burun tıkanıklığı , baş ağrısı, geniz akıntısı, koku alamama şikayeti mevcut olan hastalara ilaç tedavisi uygulanmış olmasına rağmen şikayetlerinin geçmemesi durumunda hastlara paranasal sinus tomografisi çekilmektedir.  Tomografide sinüslerde normal havalanmanın bozulması ve kronik iltihabi görünümün olması durumunda FESS ameliyatına karar verilir.
2-Sinüslerde polibi (sinüsleri dolduran buruneti) olan hastalara FESS ameliyatı yapılması gerekir.Çekilen tomografide tutulan tüm sinüsler ameliyatla poliplerden temizlenir.

Dİkkat: sinus tomografisi çekilmeyen hiçbir hastaya sinüzit ameliyatı kararı verilemez.

blank

FESS AMELİYATI NASIL YAPILIR ?

Ameliyatlar genel veya lokal anestezi altında yapılmaktadır. Ameliyatlar endoskopi ( görüntülü system) yardımıyla  tomografide problemli olan sinüslere ulaşılıp porblemli ve hastalıklı dokular temizlenir. Ameliyat sonunda tüm  sinüsler normal havalanmasına kavuşur.

AMELİYATLARDA ÖZEL ALETLER KULLANILIYOR MU?
Evet. Türkiye ye ilk geldiğinden itibaren yaklaşık 15 yıldır sinüzit ameliyatlarında  SHAVER cihazını kullanıyorum. Klasik ameliyatlarda iltihaplı dokular koparılarak temizlenirken SHAVER cihazında iltihaplı dokular traş makinasında olduğu gibi emilerek temizleniyor.

Iltihaplı dokular alınırken sağlam dokuya bir zarar vermiyor.( traş makinasının kılları alıp cildi almaması gibi).
Ayrıca tek bir sinüsü tutan sinüzitlerde Balon sinoplasti cihazıyla sinüslerin tıkalı olan ağzı balonla şişirilerek açık hale getirilmiş oluyor.
Fakat cerrahi gerektirmeyen Balon sinoplasti ameliyatı çok çok nadir durumlarda yapılan ameliyatlardır.

SİNÜZİT AMELİYATIYLA BERABER DİĞER BURUN AMELİYATLARI DA BİRLİKTE YAPILABİLİYOR MU ?
Sinüzit ameliyatı gereken durumlarda hastalarda genelde burun tıkanıklığına sebep olan kıkırdak eğriliği (deviasyon) ve burun eti büyümesi (konka hipertrofisi) eşlik edebilmektedir. FESS ameliyatıyla birlikte kıkırdak eğriliğinin düzeltilmesi, burun etinin küçültülmesi ameliyatları aynı anda yapılabilmektedir.
Ayrıca daha önce burun ameliyatı olup burundan BOS (beyin omirilik sıvısı) –sıvı akan hastaların burundaki hasar gören yerleri endoskopi aracılığıyla tamir edebiliyoruz.

AMELİYAT SONRASI TEKRAR SİNÜZİT HASTALIĞI GEÇİRECEKMİYİM ?

Önemli bir nokta: başarılı bir ameliyattan sonra ameliyat olan hastalar normal sinüslere sahip kişlerden üstün bir hale gelmiyorlar. Nasıl normal bir insan sinüzlerinden hasta olabiliyorsa  başarılı ameliyat geçiren hastalarda normal insanlar gibi sinüslerinden hasta olabilecektir.  Bu hastalıklar akut sinüzit , grip ve nezle diye adlandırdığımız burun hastalıları olacaktır.  Bunların tedavisi ilaç ve istirahatla düzelebilmektedir. Sağlıklı insanların dikkat etmesi gereken tüm hususlar ameliyat olan hastalar içinde geçerlidir.

KOKU ALAMAYAN HASTALAR AMELİYATTAN SONRA KOKU ALABİLİYOR MU ?
Koku alamamasının nedeni koku sinir uçlarının önünde polip veya kronik iltihap bulunmasından kaynaklanıyorsa, ameliyattan sonra hastalarımız tekrar koku almaya başlamaktadırlar.

POLİPLER (SİNÜSLERİN BURUN ETİ) AMELİYATLA TEMİZLENEBİLİYOR MU ?

Hastalarımdan ençok duyduğum cümle “ doktorlar bana eğer ameliyat olursam bu polipler tekrarlar dedi”. Böyle birşey söz konusu değil.
Düzgün ve doğru yapılan FESS ameliyatlarında  polipler tekrarlamaz.
Tekrarlamayı etkileyen hususlar:

blank
  1. tüm sinüslerdeki poliplerin temizlenmemesi: bu durumu şöyle ifade edeyim.  Topraktaki yabani otları kökünden temizlerseniz tekrar yabani otlar çıkmaz. Fakat siz yapraklarını koparırsanız yabani otlar çıkmaya devam eder hatta daha hızlı ve gür çıkar. Bundan dolayı başarısız polip ameliyatı olan hastalar ameliyattan sonra eskisine göre daha kötü olduklarını ifade etmesinin sebebi budur.
  2. Poliplerin oluşma sebebi allerjik nedenlerden kaynaklanıyorsa ameliyat sonrası muhakkak allerjik nedenlerin tedavi edilmesi gerekir. Ameliyat sonrası hastalarımıza allerjiden koruma yollarını öğretmek ve tedavilerini düzenlemek gerekir.

SİNÜZİT AMELİYATLARI BAŞARILI MIDIR?
FESS ameliyatının başarısını belirleyen en önemli husus doktorun tecrübesidir.  Tomografi de problemli sinüslerin tümüne ulaşılıp iltihaplı dokuların temizlenmesi gerekir.  Eğer doktor  ulaşılması zor olan sinüslere müdahele etmezse sinüzit ameliyatı tekrarlar.  Tecrübesi olamayan doktorlar ulaşılması zor olan sinüslere ulaşmaya çalıştığında ciddi komplikasyonlar gelişebileceğini bildiklerinden o bölgelere dokunmak istemezler.
Genelde daha önce 4-5 kez sinüzit ameliyatı olduğu halde tekrarlayıp bize gelen hastaların sinüzit ameliyatlarını yapmaktayız.
Başarıyı belirleyen 3 husus vardır.

  1. doktorun tecrübesi (en önemlisi)
  2. Shaver cihazının kullanılması: sağlam dokuya zarar vermediğinden , ameliyat sonrası iyileşmenin çok iyi olmasını ve tekrarlamanın olmamasını sağlıyor.
  3. Ameliyat sonrası ilaç tedavisi ve controller : ameliyat sonrası verilecek ilaçların isimleri dozları ve süresi tekrarlamanın olmadan hızlı normal hale dönmesini sağlar. Belirli aralıklarla kontollerin yapılması verilecek ilaçların dozlarını ayarlama açısından önem arzetmektedir.

Ameliyatlarımızın başarısı ve detayları hakkında bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.