BURUN KEMİĞİ (DEVİASYON) AMELİYATI

BURUN KEMİĞİ (DEVİASYON) AMELİYATI

BURUN KEMİĞİ (DEVİASYON ) AMELİYATI NEDİR?

Halk arasında burunda kemik veya kıkırdak eğriliği ameliyatı ifade edilir. Burun orta bölümünü oluşturan önde kıkırdak , arkada ve altta kemik yapı bulunur. Bunun doğuştan veya sonradan darbeye bağlı eğrilmesine bağlı kişide burun tıkanıklığı oluşur. Kişiden kişiye ,yaşadığı bölgeden bölgeye değişiklik göstermesiyle birlikte genelde burun kıkırdak ve kemik yapı 15-18 yaşlarına kadar büyüme gösterir. Hastalara bu yaşlardan itibaren burun tıkanıklığına sebep olan kıkırdak veya kemik kısmın düzeltilmesi ameliyatı yapılır. Bu ameliyata septoplasti ameliyatı denir.

SEPTOPLASTİ AMELİYATI NASIL YAPILIR?
Lokal veya genel anestezi altında 10-15 dakika süren bir ameliyattır. Cerraha göre bu ameliyat süresi dahada uzayabilir.

blank

AMELİYAT SONRASI DIŞARIDAN GÖRÜLEN HERHANGİ BİR ŞİŞME VE MORARMA OLUYOR MU ?
Ameliyatlar içeriden yapıldığından ameliyat sonrası yüzde şişme, morarma ve görünümde kötüye giden bir değişiklik olmaz.

SİZDE BURUN EĞRİLİĞİNİ ÇEKİÇLE KIRARAK MI DÜZELTİYORSUNUZ ?
Hayır. Kemik eğriliği ameliyatlarında kemik kısımlar ULTRASON (CUSA ) vasitasıyla emilerek düzeltiliyor. Avantajı:

  • en küçük kemik çıkıntının bile kolaylıkla yok edilmesini sağlıyor.
  • Üst çeneye darbe uygulanmadığından ameliyat sonrası diş ağrıları minimal derecede oluyor.
  • Kemiğin kırılmasından kaynaklanan kanama görülmüyor.
blank

AMELİYAT SONRASI TAMPONLARIN ÇIKARILMASI AĞRILI OLUYOR MU ?

Ağrı göreceli bir kavramdır. Kişiden kişiye göre değişmektedir. Eskiden uygulanan tamponların yerine ben ameliyatların bazılarında burundan nefes almasına olanak veren ve çıkarılırken ağrı oluşturmayan silikonları kullanıyorum. Bazılarındada hiçbir tampon kullanmıyorum.

AMELİYAT SONRASI NE ZAMAN İŞİME DÖNEBİLİRİM ?
Silikon tampon kullandıklarımızın tamponlarını 2 gün sonra alıyoruz. 2 günden sonra normal iş hayatına dönebiliyorlarl.. Sadece 10 gün darbe almamaya çok sıcak ortamlarda bulunmamaya gibi birkaç koruma hususlarını dikkat etmeleri gerekmektedirler.

 Ameliyatlarımızın başarısı ve detayları hakkında bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.