ULTRASONİK (CUSA®) BURUN ESTETİĞİ

ULTRASONİK (CUSA®) BURUN ESTETİĞİ

GÜZEL VE DOĞAL BİR BURUN İSTİYORUM
Güzellik  göreceli bir kavramdır. Kişiye göre değişir. Birimizin beğendiğini diğeri beğenmiyebilir. O zaman hangisi doğru? İkiside doğrudur. Güzel bir söz vardır “Zevkler ve renkler tartışılmaz.” diye…

Burun estetiği olmak isteyen her kişiye sorduğumuz bir soru: “Nasıl bir burun istiyorsunuz?”
Hepsinde ortak cevap: “Güzel ve doğal bir burun istiyorum.”

İşte sorun burda başlıyor: Güzel burun ne demek, doğal burun ne demek?
Her hastamın kendine göre güzel dediği  kendisine abartılı gelmeyen ve yine kendisine göre yapmışken belirgin değişiklik olsun dediği her burun doğal bir burun demektir.

blank

Daha önce burun estetiği yaptığımız hastalarımızın ameliyat sonrası burun fotoğraflarını hastalarımıza gösterip soruyoruz:
– “Hangi burun sizce daha doğal görünüyor?”Cevaplar o kadar farklı oluyor ki, birinin “Aaaa bu çok doğal!..” dediğine başka biri  “Çok abartılı olmuş!” diyebiliyor. Çünkü herkesin güzellik ve doğallık anlayışı farklılık gösteriyor.

BURUN ESTETİĞİNDE SKORLAMA

Hastalarımla görüşmede birinci amacım hastalarımızın güzellik anlayışını ölçebilmek. Bunun içinde Harvard üniversitesinde bulunduğumun dönemde öğrendiğim skorlama yöntemini uyguluyorum. Bu skorlama sayesinde ameliyat sonrası hastamızın nasıl bir burna sahip olabileceğini kendisine göstermiş oluyoruz.

PHOTOSHOPLA AMELİYAT SONRASI BURNUMU GÖREBİLİRMİYİM ?
Bazen hastalar elinde başka birine ait güzel bir  burun resmiyle gelip ben “Böyle bir burun istiyorum!” diyorlar. Bu mümkün mü?

Maalesef birebir aynısının olması mümkün değil. Çünkü yüzde estetiğini sağlıyan bazı çizgiler (kaş arası, her iki elmacık kemik mesafesi, kaş-burun ucu çizgisi vs.) yüz analizini oluşturur. Ve bu çizgiler herkeste farklı olduğundan resimdeki güzel bir burunu kesip (cut) sizin yüzünüzdeki buruna yapıştırdğınızda (paste) çok farklı / beğenmediğimiz bir burun ortaya çıkabilir. Diğer bir yanlış uygulama ameliyat öncesi hastalarımızın burun şeklini ister 3 boyutlu ister 2 boyutlu değiştirip hastalara ameliyat sonrası aynen böyle görüneceksin demek. Hiçbir zaman yapılan resim değişikliğini ameliyat sonrası birebir oluşturmak mümkün değildir. Çünkü ameliyat sonrası burun şeklinin güzel görünmesini sağlıyan birçok etken vardır. Burun cilt kalınlığı, cilt altı yağ dokusu, burun kıkırdaklarının yapısı, burun çatısını oluşturan kıkırdağın eğrilik miktarı, kıkırdak kemik yapı arası açı gibi birçok etken kişiden kişiye farklılık gösterir ve tüm bunlar ameliyat sonucunu etkileyen durumlardır. Tüm bunları maalesef ameliyat öncesi tespit etmemiz mümkün değildir.

PHOTOSHOPLA BURUN DÜZELTMESİ YAPMAK  TAMAMEN YANLIŞ MIDIR ?
Hayır tamamen yanlış değildir. Gösterilen resimlerin aynısı olmasa bile (belki ondan daha güzel olacaktır) kişinin nasıl bir burun estetiği istetiğini (güzel burun ne demek) anlamak açısından önem arz eder.

AMELİYAT ÖNCESİ GÖRÜŞME ÖNEMLİMİDİR ?
Ameliyat öncesi görüşme burun estetiği ameliyatının en önemli kısmını teşkil eder.  Hastalarımızın beklentilerini öğrenmek , yüz analizi yapmak, ameliyat sonrası nelerle karşılaşılabileceğini anlatmak, burunda nefes almaya engel başka bir sorunun olup olmadığının tespiti çok önemlidir.

Öncelikle hastalarımıza burnuzun neresini beğenmiyorsunuz neresinden rahatsızsınız diye soruyoruz ve bunları not ediyoruz.

Genelde hastalar yandan bakıldığında;

  • Kemerli burun
  • Burun ucu düşüklüğü
  • Uzun burun

Önden bakıldığında;

  • Geniş ve kalın burun
  • Eğri burundan

şikayet ediyorlar.

Tüm bu problemler düzeltilerek hastamızın yüz çizgileriyle orantılı, yüzüne yakışacak ve hastanın güzellik kavramına uygun bir şekilde oluşturulan bir burna (domuz burnu tabir edilen burunlar hariç) kavuşmasını sağlıyoruz.

BURUN ESTETİĞİ AMELİYATLARINDA ULTRASON (CUSA) FARKI NEDİR ?
Ameliyatlarımızı genel veya lokal anestezi altında yapmaktayız.  Açık ve kapalı olmak üzere iki tekniğide kullanmakla birlikte çoğunlukla açık tekniği kullanmaktayız. Bilinenin aksine açık ameliyatta kesinin çoğu içerden yapılmakta sadece burun ucu alt kısmından çok küçük bir kesi yapılmaktadır. Kesinin büyük bir kısmı burun içinden yapıldığından dışarıdan görülmemektedir.

blank

Burun kemeri ve burun kemikleri genelde törpü ve keskiyle türpülenip ve kırılarak şekillendirilir. Piezeo-elektrikle yapılan cerrahilerde (genelde diş hekimlerinin kullandığı) kemikte ultrasonik titreşimle yapılan işlemler keskin uçlu aletlerle yapılmaktadır.

Türkiyede ilk benim kullandığım ultrasonik (cusa) kemik ve kıkırdak aspirator cihazında ise keskin uçlu aletlerin yanında keskin olmayan düz yüzeyli uçlar mevcuttur. Bu uçlar sayesinde ( piezo-elektiriğe göre çok güçlü kemikte ve kıkırdakta çözülmeye sebep olmaktadır.) burun kemerleri parmağımızın burun sırtına dokunma kolaylığında küçülmektedir. Kemik ve kıkırdak emilerek (piezoelektrikte emme işlemi yoktur) kemer ortadan kaldırılmış oluyor. Burun kemiğinde gördüğümüz en küçük çıkıntıları ultrason cihazımızla dokunurak düzeltilebiliyoruz. Bu işlem cerrah için çok büyük bir kolaylık sağlar.Törpüyle ve keskiyle ulaşılması ve düzeltimesi zor olan her türlü kemik ve kıkırdak kısım yeniden istetiğimiz gibi şekillendirilebilmektedir.

Ultrasonik (CUSA) cihazının bir avantajıda genelde hastalarımızda burun tıkanıklığına sebep olan kıkırdak ve kemik eğriliği bu cihaz sayesinde kolaylık düzeltebilmektedir.(klasik ameliyatlarda çekiç kullanılarak düzeltme yapılmaktadır). Hastalarımızın kemik kısmına darbe uygulanmadığından klasik keski ve törpü kullanılarak yapılan burun estetiği ameliyatlarına göre daha az ağrı, daha az morarma ve daha az şişme olmaktadır. Ameliyat sonrası burun içine klasik konulan burun tamponlarının aksine bazen silikon tampon (çıkarken ağrı yapmayan ve burundan nefes almaya engel olmayan tamponlardır) koyuyoruz bazende hiçbir tampon kullanmıyoruz.

BURUN ESTETİĞİ AMELİYAT FİYATLARI NEDİR ?
En çok sorulan soru ameliyat fiyatlarının ne kadar olduğudur?
Ameliyat fiyatları ameliyatın yapılacağı hastaneye ve burun ameliyatının ilk mi ikinci bir ameliyat olup olmadığına göre değişmektedir. Iletişim bilgilerinden konu hakkında bilgi alınabilir.

blank

Ameliyat fiyatının yüksek olması doktorun iyi olduğu manasına gelmediği gibi fiyatının düşük olması da (devlet hastanesi ve üniversite hastanelerinde) kötü olduğu manasına gelmemektedir.Sosyal medyada çok meşhur olan ve yüksek ücret alan bir doktorun yaptığı burun estetiği ameliyatı devlet hastanesinde ücretsiz burun estetiği ameliyatı yapan doktorun  yaptığı burundan daha kötü olabilir. Ayrıca doktorun her yaptığı burun estetiği güzel olacaktır diye bir durum söz konusu değildir. Hiçbir hekim sosyal medyada kötü yaptığı burnu sergilemez. Yıllardır hastalarım bana hep tavsiye üzerine gelmiştir.  Bana gelen hastalar daha once burun estetiği yaptığım hastaların burnunu görmüş beğenmiş ve o hastalarımın tavsiyesi üzerine gelen hastalarımdır. Sosyal medya üzerinden doktor araştıran hastalarımızın doktor seçiminde önemli kriter doktoruyla görüşmesi sırasında doktoruna güven duymasıdır. Içten samimi işin ehli olmak önemli bir tercih sebebi olmalıdır.