BURUNETİ (KONKA) KÜÇÜLTÜLMESİ AMELİYATI

BURUNETİ (KONKA) KÜÇÜLTÜLMESİ AMELİYATI

BURUNETİ NASIL BÜYÜR?

Normalde her insanın her iki burun deliği içinde bulunan etlerin (konka) allerji, tekrarlayan burun iltihabı ve uzun süreli kullanılan burun spreylerinin (otrivine , iliadin gibi ) kullanımı sonucu burun etlerinde kalıcı şişme ve büyümeler olur.
Dönem dönem burun-etleri küçültüğünde  hasta nefes almakta büyüdüğünde tekrar burun tıkanıklığı yapıp yaşam kalitesini ciddi oranda etkilemektedir.

AMELİYAT YAPILIR ?

blank

İşlem öncesi hastamıza konka testi yapmaktayız. Testin sonucunda hastamız “ Aaa ben harika nefes alıyorum. Hep böyle alsam çok iyi olur.”derse hastaya RADYOFREKANSLA KÜÇÜLTME işlemini uyguluyoruz.
Tamamen lokal anestezi altında 5 dakika süren bir işlemdir.  Burun içine diş hekimlerinin sıktığı uyuşturucu bir spreyden sonra endsokopi kullanılarak RADYOFREKANSLA BURUN ETLERİ KÜÇÜLTÜLMEKTEDİR. İsmi ameliyat olmakla birlikte tampon kullanılmayan ağrısı olmayan ve eve gittiğinde kimse tarafından ameliyat olduğu anlaşılmayan bir işlemdir.

blank

AMELİYATIN ETKİSİ  NE ZAMAN ORTAYA ÇIKIYOR?
İşlem sırasında burun etinin (konka) içine uyguladığımız radyofrekans hücrelerin tahrip olmasına ve zamanla boyutunun küçülüp normal sağlıklı kişilerdeki boyutuna ulaşmasına sebep oluyor. Bu işlem takriben 2 ay sürmektedir. Örnek verecek olursak ; bir ağacın köklerine kezzap suyu döktüğünüzde ağacın yaprakları aniden dökülmez.  Zamanla beslenmesi bozulduğundan yavaş yavaş yaprakalrını dökmeye başlar. Aynen öylede burun eti içinde beslenmesi bozulan dokular 2 ay içinde ölmekte ve burun etide küçülmektedir.

BURUN ETLERİ AMELİYATTAN SONRA TEKRARLAR MI?

Daha önceden büyümesine sebep olan etkenler hala devam ediyorsa (sık sık nezle girp oluyorsa, allerjisi tedavi edilmiyorsa, burun spreyleri kullanma alışkanlığından vazgeçmemişse) tekrar yıllar içinde büyüyebilir. Fakat belirtilen konulara dikkat ediyorsa tekrar ameliyata gerek kalmaz.

Ameliyatlarımızın başarısı ve detayları hakkında bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.