KEPÇE KULAK ESTETİĞİ

KEPÇE KULAK ESTETİĞİ

Kepçe kulak deformitesi nedir?

Kulakta, doğuştan veya sonradan oluşmuş, birçok değişik şekil bozuklukları görülebilir. En sık rastlanılan ve estetik görünümü bozan şekil problemi kepçe kulaktır. Kepçe kulakta estetik olmayan görüntüyü veren şey, kulağın kafatası ile yaptığı abartılı açıdır ve bu abartılı açıya, kulak içi kıvrımlarının yokluğu da eşlik edebilir.

Kepçe kulak ameliyatında ne tür teknikler tercih ediyorsunuz?
Cerrahın uyguladığı metoda göre değişkenlik gösterir. Her kulak kepçesi için geçerli olmamakla birlikte çoğunlukla herhangibir kesi yapmadan iple kulaktaki şeklin değiştirilmesi metodunu uygulamaktayız. Bu metodun uygulandığı hastalarda kesi olmaması , şişliğin çok az olması , sargı gerektirmemesi , günlük yaşama kolayca adapte olabilmesi açısından önem arz etmektedir.

İple kepçe kulak ameliyatı nasıl yapıır?

blank

Kulağa lokal anestezi uygulayarak işleme hazır hale getirilir. Operasyon noktaları belirlenir. İple askılama işlemine başlanırak kulak kepçesi doğru açıya getirilir.İşlemde kesi yapılmaz buna bağlı olarak kanama olmaz. Şişme , kızarma , iz kalma söz konusu değildir. Operasyon sonrası sargıya gerek duyulmaz.

Kepçe kulak ameliyatında yaş aralığı nedir?
Kepçe kulak ameliyatı herhangi bir yaşta yapılabilir.

Kepçe kulak ameliyatı kulağın duyma yetisini etkiler mi?
Kepçe Kulak ameliyatı kulağın duyma yetisine zarar vermez.

blank

Dışarıdan bakıldığında kepçe kulak ameliyatı olduğum anlaşılır mı?
Ameliyat sonrası görünüm doğaldır, sadece kulağın başa yaptığı açı daraltılmıştır. İz, kulak ile baş arasındaki kıvrımda işlem yapıldığı için arkadan bakıldığında dahi fark edilmesi zordur.

Ameliyattan sonra işime ne zaman dönebilirim?
Ameliyatın ertesi günü işe dönülebilir.

Ameliyattan sonra ne zaman banyo önerilir?

Baş bölgesi ameliyattan beş gün sonra yıkanabilir.

Kepçe kulak ameliyatından sonra iyileşme süreci nasıldır?
İple yaptığımız kepçe kulak ameliyatta iyileşme diğer ameliyat tekniklerine göre çok hızlı olabilmektedir.Kulakta şişme morarma minimal seviyede olup sargı söz konusu değildir. Sadece işlem sonrasında hastalarımızdan özellikle gece yatarken tenis bandajı takmalarını istiyoruz farkında olmadan uyku esnasında başının hareketi ile beraber kulağın öne doğru kırılması söz konusu olabilir kullandığımız iplerin gerilmesine sebep olabilmektedir. 1,5- 2 ay boyunca bu bandajı kullanmalarını öneriyoruz.